Adresa

Štefánikova 3, Trnava

Otvorené denne

11.00 19.00 hod.

Otvorené denne

11.00 19.00 hod.

Adresa

Štefánikova 3, Trnava

Späť na výstavy

Blending In: A Future Connected to Nature

07. 11. 2024 - 31. 01. 2025
Blending in: A future Connected to Nature

Predĺženie výstavy

Galéria bude od 20. decembra 2024 do 6. januára 2025 zatvorená.

 Trvanie výstavy je predĺžené do 31. januára 2025.

KURÁTORSKÝ TEXT / CURATOR’S TEXT:

Ľudia vždy žili vo vzájomnom spojení s prírodou a životným prostredím. Od industrializácie západného sveta však toto spojenie čoraz viac strácame. Žijeme v mestách a pracujeme v továrňach. Konzumerizmus je na vrchole. Zároveň sa vo veľkej miere spoliehame na digitálne technológie. V konečnom dôsledku to má vplyv na životné prostredie a naše prepojenia na prírodu a medzi sebou navzájom.

Moderné spoločnosti začali vnímať prírodu ako niečo vzdialené, čo treba vlastniť a meniť, aby sme uspokojili svoje potreby. Ak si však chceme predstaviť budúcnosť v ktorej sa oplatí žiť, musíme prehodnotiť naše vzťahy k prírode. Nie sme od nej oddelení — sme s ňou prepojení. Naše zdravie a rovnováha závisia od zdravia a rovnováhy nášho životného prostredia. Tak ako stromy potrebujú pôdu, vodu a slnečné svetlo, aby sa im darilo, aj my sme závislí od čistého vzduchu, vody a stabilnej klímy, aby sme sa cítili dobre.

Slovenské umelkyne, ktoré sa predstavujú vo výstave Blending In: A Future Connected to Nature (v preklade Splývanie: Budúcnosť spojená s prírodou) skúmajú tieto témy prostredníctvom svojich diel. Venujú sa posthumánnemu zmyslovému vnímaniu, skrytému potenciálu húb a našej vzájomnej závislosti od sveta prírody. Predstavujú hypotetické a praktické koncepty a nápady, ktoré nabádajú k zamysleniu sa nad udržateľným a prepojeným vzťahom s prírodou v našom každodennom živote. Tieto diela nám pripomínajú, že sme súčasťou prírody a že rešpektovaním a spoluprácou s ňou môžeme vytvoriť udržateľnú budúcnosť. Tá totiž závisí od života v harmónii a nie od konfliktu s prírodným svetom.

Patrícia Chamrazová

Získala bakalársky a magisterský titul v odbore Intermédiá na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Druhý diplom získala v odbore Transmediálne umenie na Univerzite úžitkového umenia vo Viedni. Vo svojej umeleckej praxi sa pohybuje od abstraktného k organickému, od konceptuálneho k intuitívnemu či od vedy k metafyzike. Blízke sú jej digitálne umenie, audiovizuálne inštalácie, virtuálna a rozšírená realita. V súčasnosti žije a tvorí vo Viedni.

Janka Sanetriková

V súčasnosti študuje na Katedre intermédií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vo svojich inštaláciách reflektuje súčasnú spoločnosť a naše interakcie s prírodou, nastavuje zrkadlo nášmu konaniu a hodnotám. Vo svojej tvorbe pracuje s faktami a dátami, ktoré spracováva pre širokú verejnosť. Snaží sa ukázať, že za „obyčajnými číslami“ sa skrývajú konkrétne udalosti a procesy, ktoré majú zásadný vplyv na náš každodenný život.

Sára Stupková

Študuje fotografiu a nové médiá na magisterskom stupni na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Ako multimediálna umelkyňa sa vo svojej doterajšej tvorbe venovala vedeckým a metafyzickým témam, ako aj pseudovedeckému výskumu s cieľom odhaliť okom neviditeľné javy, či pozorovaniu mikroskopických organizmov. Vo svojej tvorbe skúma hranice medzi materiálnym a nemateriálnym, ako aj prechod od fyzického k virtuálnemu. Využíva fotografiu, video, inštaláciu a pracuje s postupmi ako je fotogrametria, mikroskopia a digitálna manipulácia s obrazom.

Humans have always lived in mutual connection with nature and our environment. However, since industrialisation in the western world, we have lost this connection more and more. We live in cities and work in factories. Consumerism is at an all-time high. At the same time, we rely heavily on digital technologies. Ultimately, this impacts the environment and our connections within nature and with each other.

Modern societies have come to see nature as something distant, to be owned and changed to cater to our needs. But to imagine a future worth living in, we have to rethink our relationships within nature. We are not separate from it—we are intertwined with it. Our health and balance depend on the health and balance of our environment. Just as trees need soil, water and sunlight to thrive, we rely on clean air, water, and a stable climate for our well-being.

The Slovak artists that are featured in Blending In: A Future Connected to Nature explore these themes through their work. They examine post-human sensory perception, the hidden potential of fungi, and our interdependence with the natural world. They present hypothetical and practical concepts and ideas that encourage reflection on a sustainable and interconnected relationship with nature in our everyday lives. These artworks remind us that we are part of nature, and that by respecting and collaborating with it, we can create a sustainable future. The future depends on living in harmony, not conflict, with the natural world.

Patrícia Chamrazová

She received her bachelor’s and master’s degrees in Intermedia from the Academy of Fine Arts in Bratislava. She received her second diploma in Transmedia Art from the University of Applied Arts in Vienna. In her artistic practice, she moves from the abstract to the organic, from the conceptual to the intuitive, or from science to metaphysics. She is close to digital art, audiovisual installations, virtual and augmented reality. She currently lives and works in Vienna.

Janka Sanetriková

She is currently studying at the Department of Intermedia at the Academy of Fine Arts in Bratislava. In her installations she reflects on contemporary society and our interactions with the natural world, holding up a mirror to our actions and values. In her work she works with facts and data, which she processes for the general public. She seeks to show that behind the „mere numbers“ there are concrete events and processes that have a profound impact on our daily lives.

Sára Stupková

She studies photography and new media at the Master’s degree at the Academy of Fine Arts in Bratislava. As a multimedia artist, her previous work has focused on scientific and metaphysical themes, as well as pseudo-scientific research in order to reveal phenomena invisible to the eye or the observation of microscopic organisms. Her work explores the boundaries between the material, and the immaterial, as well as the transition from the physical to the virtual. She uses photography, video, installation and works with processes such as photogrammetry, microscopy, and digital image manipulation.

Výstava je  súčasťou programu kultúrneho centra Malý Berlín. Jeho podujatia z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Prevádzku galériu podporujú Nádvorie a Trnavský samosprávny kraj.

O kurátorke

Študovala mediálne, umelecké a performatívne štúdiá na Utrechtskej univerzite, kde skúmala priesečníky umenia, kultúry a teórie  z pohľadu akademického výskumu. Medzi jej výskumné záujmy patrí posthumanizmus, postkoloniálne štúdie a ekofeminizmus, pričom sa zameriava najmä na to, ako môže umenie spochybniť naše spôsoby myslenia. Fascinuje ju tiež úloha húb, performativity a ekologických perspektív pri opätovnom vnímaní nášho vzťahu k svetu okolo nás. Pochádza z Holandska, v súčasnosti žije v Bratislave.

She studied Media, Art, and Performance Studies at Utrecht University, where she explored the intersections of art, culture, and theory from an academic research perspective. Her research interests include posthumanism, postcolonial studies, and ecofeminism, with a particular focus on how art can challenge our ways of thinking. She is also fascinated by the role of mushrooms, performativity, and ecological perspectives in re-imagining our relationship with the world around us. Originally from the Netherlands, she is currently based in Bratislava.

Kurátorský text

Stiahnite si kurátorský text vo formáte PDF.

Curatorial statement

Stiahnite si kurátorský text vo formáte PDF.

  • Trvanie výstavy: 07. 11. 2024 - 31. 01. 2025
  • Miesto konania:Čepan Gallery
  • Kurátor:Minke ten Berge